Veniturile Bugetului Public Național au scăzut în anul curent, fiind susținute de creșterea încasărilor fiscale în termeni reali cu 3,7%, dar, chiar și așa, veniturile realizate din colectarea taxelor și impozite sunt cu 2,5% mai mici decât în 2021
Sinteză
În primele șase luni ale anului 2026, veniturile bugetului public național (BPN) au totalizat 63 332,6 mil. lei, în creștere cu 2 801,1 mil. lei, respectiv cu 4,6% în termeni nominali, față de aceeași perioadă a anului 2025 (60 531,5 mil. lei). Este cel mai lent ritm de creștere nominală din intervalul 2022–2026, an în care ritmurile de creștere s-au situat între 10,9% și 19,4%.
Ajustând la evoluția prețurilor de consum (indicele prețurilor de consum pentru perioada ianuarie - iunie, față de aceeași perioadă a anului precedent = 100, de 105,97%), veniturile BPN au înregistrat în ianuarie–iunie 2026 o contracție reală de aproximativ 1,34% față de aceeași perioadă a anului 2025. Este a treia execuție semestrială din ultimii șase ani în care creșterea nominală a veniturilor nu a acoperit inflația, după episodul din 2022-2023, ani marcați de șocul inflaționist major (IPC ianuarie-iunie 2022-2023: 124,3% - 120,2%).
Evoluția nominală și reală a veniturilor, 2021–2026
Analiza seriei ianuarie–iunie pentru ultimii șase ani relevă o traiectorie contrastantă între dimensiunea nominală și cea reală a veniturilor BPN:
| Indicator | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri totale, nominal (mil. lei) | 34.933,20 | 41.703,30 | 47.063,60 | 52.178,90 | 60.531,50 | 63.332,60 |
| Creștere nominală anuală (%) | — | 19,4 | 12,9 | 10,9 | 16 | 4,6 |
| Venituri totale, în prețuri constante 2021 (mil. lei) | 34.933,20 | 33.558,62 | 31.518,02 | 33.635,27 | 36.002,47 | 35.546,37 |
| Creștere reală anuală, ajustată la inflație (%) | — | -3,9% | -6,1% | 6,7% | 7,0% | -1,3% |
| IPC ianuarie-iunie, aceeași perioadă a anului precedent=100 | — | 124,27 | 120,16 | 103,89 | 108,38 | 105,97 |
Notă metodologică: valorile reale au fost obținute prin deflatarea veniturilor nominale cu un indice cumulativ al prețurilor de consum, construit prin înlănțuirea indicilor IPC pentru perioada ianuarie-iunie (aceeași perioadă a anului precedent=100) din 2022 până în 2026, cu anul 2021 drept bază (=100).
Se observă că, în termeni reali, volumul veniturilor colectate în primul semestru 2026 (35 546,4 mil. lei în prețuri 2021) rămâne apropiat de nivelul înregistrat în 2021 (34 933,2 mil. lei) și inferior celui din 2025 (36 002,5 mil. lei), în pofida faptului că valoarea nominală a crescut continuu în fiecare an al intervalului analizat. Cu alte cuvinte, o parte semnificativă din creșterea nominală a veniturilor din 2026 reflectă majorarea prețurilor, nu o extindere reală a bazei de venituri publice.
Graficul evidențiază trei episoade distincte: (i) 2022–2023 — creștere nominală puternică (+19,4%, respectiv +12,9%), dar contracție reală susținută (-3,9%, respectiv -6,1%), pe fondul șocului inflaționist post-pandemic și energetic, care s-a resimțit cu întârziere și în prima jumătate a anului 2023; (ii) 2024–2025 — perioadă de creștere reală solidă (+6,7%, respectiv +7,0%), pe fondul dezinflației și al unei colectări robuste; (iii) 2026 — revenire la o creștere reală negativă (-1,3%), în condițiile în care creșterea nominală de 4,6% a fost cea mai scăzută din serie, sub nivelul inflației de aproximativ 6,0%.
Structura veniturilor pe surse, 2021–2026
Structura veniturilor BPN pe principalele patru componente — impozite și taxe, contribuții și prime de asigurări obligatorii, granturi primite și alte venituri — a rămas relativ stabilă pe parcursul intervalului analizat, cu impozitele și taxele drept sursă dominantă (59–66% din total) și contribuțiile sociale pe locul secund (28–32% din total).
| Sursă de venit | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Pondere 2026 (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Impozite și taxe | 22 585,7 | 27 367,9 | 30 009,7 | 32 562,1 | 35 766,8 | 39 218,3 | 61,9 |
| din care TVA | 11 340,1 | 13 375,3 | 14 031,2 | 15 574,6 | 17 507,1 | 19 081,9 | 30,1 |
| din care accize | 3 260,8 | 3 519,3 | 4 210,4 | 5 163,6 | 5 435,0 | 5 830,5 | 9,2 |
| Contribuții și prime de asigurări obligatorii | 10 471,5 | 11 884,5 | 13 945,3 | 16 273,7 | 18 460,8 | 20 280,9 | 32,0 |
| Granturi primite | 282,5 | 237,0 | 832,1 | 573,6 | 2 831,8 | 413,3 | 0,7 |
| Alte venituri | 1 593,5 | 2 213,9 | 2 276,5 | 2 769,5 | 3 472,1 | 3 420,1 | 5,4 |
| Total venituri | 34 933,2 | 41 703,3 | 47 063,6 | 52 178,9 | 60 531,5 | 63 332,6 | 100,0 |
Impozite și taxe
Impozitele și taxele au totalizat 39 218,3 mil. lei în primul semestru 2026, în creștere nominală de 9,7% față de perioada similară din 2025 (35 766,8 mil. lei) — un ritm superior celui al veniturilor totale (4,6%), ceea ce a permis ponderii acestei componente în total venituri să crească ușor, de la 59,1% în 2025 la 61,9% în 2026. În cadrul acestei categorii, TVA rămâne principala sursă (19 081,9 mil. lei, +9,0% față de 2025), urmată de accize (5 830,5 mil. lei, +7,3%). Veniturile fiscale cresc în termeni reali pentru perioada raportată pe durata ultimilor 3 ani consecutivi, după scăderea bruscă a acestora în anii 2022 și 2023. Totuși, ajustat la inflație, veniturile fiscale din anul curent sunt inferioare mărimii înregistrate în 2021 cu 2,5%.
Granturi primite
Granturile primite s-au redus drastic, de la 2 831,8 mil. lei în primul semestru 2025 la 413,3 mil. lei în 2026 (-85,4%), readucând ponderea acestei surse la 0,7% din total venituri, apropiată de nivelurile obișnuite ale intervalului 2021–2024 (0,6–1,8%). Nivelul excepțional din 2025 (4,7% din total) s-a datorat unui volum ridicat de granturi de la organizații internaționale (2 817,8 mil. lei), care nu s-a repetat în 2026.
Concluzii
- Creșterea nominală a veniturilor BPN în primul semestru 2026 (+4,6%) a fost cea mai scăzută din ultimii cinci ani și, ajustată la inflație, s-a tradus într-o contracție reală de circa 1,3% față de aceeași perioadă a anului 2025.
- În termeni reali, volumul veniturilor colectate în ian.–iun. 2026 se situează sub nivelul din 2025 și este comparabil cu cel din 2021, indicând o stagnare a bazei reale de venituri publice după doi ani de creștere reală susținută (2024–2025), care au urmat contracției reale din 2022–2023.
- Impozitele și taxele, respectiv contribuțiile sociale — cele două componente cu pondere majoritară în total venituri — au fost singurele surse cu creștere nominală superioară ritmului inflației (9,7%, respectiv 9,9%, față de un IPC de 6%), fiind principalul motor al colectării în 2026.
- Scăderea abruptă a granturilor primite (-85,4%) explică o parte semnificativă a decelerării creșterii veniturilor totale, acest post revenind la un nivel apropiat de media multianuală după un an 2025 atipic.
- Evoluția sugerează necesitatea monitorizării atente a colectării impozitelor și contribuțiilor în a doua jumătate a anului 2026, dat fiind că acestea sunt cu 2,5% mai mici față de 2021 în termeni reali și susțin în prezent aproape în întregime creșterea reală a veniturilor BPN.


