Rezumat
- Piața este cu circa 17% mai mare decât în S1 2021 (import +16,7%, consum +16,5%). S1 2026 este primul semestru cu import în scădere din 2021 (-0,8%).
- Vânzările cu amănuntul au crescut cu 32% în cinci ani, mai rapid decât consumul. Ponderea retailului în consumul de motorină a urcat de la 59% la 72%, iar 2026 nu a schimbat această tendință.
- Rețeaua a scăzut cu 17% între 2021 și 2024 (713 → 592 stații) și abia acum crește (613). Volumul pe punct de vânzare este cu 61% mai mare decât în 2021.
- Comparativ cu 2021, diferența dintre prețul de import și cel de la pompă a crescut aproape integral din cauza accizelor. Adaosul comercial și logistic este practic neschimbat în lei nominali.
- Diversificarea furnizorilor este fără precedent doar la benzină. Stocurile sunt cele mai mici din serie.
- Nivelul mediu al prețurilor în S1 2026 este apropiat de cel din S1 2022.
1. Dimensiunea pieței
În primele 6 luni ale anului 2026, piața produselor petroliere comercializate cu amănuntul a atins valoarea de 9,7 mld. lei (cu TVA), adică circa 561,9 mil. dolari SUA. Față de aceeași perioadă a anului trecut, creșterea este de 30,6% în MDL și de 35,4% în USD, după o perioadă de contracție începută în 2023, care a urmat creșterii de 71,8% în MDL a încasărilor din comerțul cu amănuntul cu produse petroliere, pe fondul crizei din sector din 2022. În ansamblu, consumul de produse petroliere a continuat tendința de creștere din perioadele anterioare, fiind cu 2% mai mare decât în perioada similară a anului trecut. Creșterea prețurilor a majorat cheltuielile consumatorilor finali cu circa 2,9 mld. lei, în condițiile în care valoarea adăugată generată de economia națională a stagnat.
Tabelul 1. Import, consum, vânzări cu amănuntul și cu ridicata
|
|
S1 2021 |
S1 2022 |
S1 2023 |
S1 2024 |
S1 2025 |
S1 2026 |
|
Import (mii t) |
385,3 |
411,9 |
419,5 |
429,0 |
453,1 |
449,7 |
|
variație anuală |
|
+6,9% |
+1,9% |
+2,2% |
+5,6% |
-0,8% |
|
Consum intern (mii t) |
396,2 |
416,1 |
406,4 |
427,6 |
452,5 |
461,6 |
|
variație anuală |
|
+5,0% |
-2,3% |
+5,2% |
+5,8% |
+2,0% |
|
Retail (mil. litri) |
349,9 |
384,2 |
403,0 |
415,5 |
435,7 |
462,0 |
|
variație anuală |
|
+9,8% |
+4,9% |
+3,1% |
+4,9% |
+6,0% |
|
Angro (mii t) |
362,8 |
324,0 |
314,5 |
359,4 |
392,4 |
384,9 |
Sursa: rapoartele ANRE S1 2021-2026 (tabelele 2.1, 5.1, 6.1); calcule proprii.
La nivel de produs, comparativ cu 2021, consumul de benzină a crescut cel mai mult (+26%), urmat de cel de motorină (+17%), în timp ce consumul de gaz lichefiat s-a redus (-12%). În consecință, cantitățile importate de benzină au crescut cu 21% față de 2021, iar cele de motorină cu 18%. Două crize practic succesive pe piața produselor petroliere nu au determinat o schimbare semnificativă a comportamentului consumatorilor. Dependența de produsele petroliere importate este în creștere în ultimii ani.
2. Canale de vânzare: o tendință de cinci ani
Creșterea accentuată a prețurilor la produsele petroliere nu a produs o schimbare în structura canalelor de comercializare. Spre deosebire de 2022-2023, când ponderea motorinei vândute cu amănuntul a crescut de la 59% în 2021 la 72% în 2023, în 2026 ponderea s-a situat tot la 72%, cu 4 p.p. peste nivelul din S1 2025.
Sursa: rapoartele ANRE S1 2021-2026; estimări proprii (litri convertiți în tone cu densitatea ANRE).
3. Rețeaua
Volumul mediu de benzină și motorină comercializat pe punct de vânzare (calculat ca raport între volumul total și numărul punctelor de vânzare) a crescut în fiecare an, dar mai lent în 2026 (+2,6%) decât în 2024 (+10,6%) și în 2025 (+4,8%). În anul curent asistăm totuși la inversarea tendinței de restrângere a rețelei stațiilor de alimentare din ultimii ani. Față de semestrul I al anului trecut, numărul stațiilor de alimentare a crescut cu 18 unități, ca urmare a creșterii numărului stațiilor care comercializează doar benzină și motorină (+27), în timp ce numărul stațiilor mixte (care oferă, pe lângă benzină și motorină, și GPL) a scăzut (-7).
Sursa: Registrul de licențiere al ANRE, conform rapoartelor S1 2021-2026.
Tabelul 2. Rețeaua, licențele și volumul pe punct de vânzare
|
|
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
|
Stații totale |
713 |
697 |
633 |
592 |
595 |
613 |
|
doar benzină/motorină |
154 |
146 |
111 |
114 |
112 |
139 |
|
doar GPL |
44 |
37 |
42 |
40 |
39 |
37 |
|
mixte |
515 |
514 |
480 |
438 |
444 |
437 |
|
Titulari licență retail benzină/motorină |
87 |
85 |
78 |
79 |
77 |
82 |
|
Titulari licență import/angro benzină/motorină |
22 |
26 |
40 |
43 |
45 |
44 |
|
Retail benzină + motorină per punct (mii l/semestru) |
452 |
515 |
612 |
677 |
709 |
728 |
Sursa: rapoartele ANRE; calcule proprii (per punct: retail benzină + motorină împărțit la stațiile mixte și SAC).
4. Formarea prețului
Media ponderată a prețului la pompă în S1 2026 este apropiată de cea din S1 2022: benzină 26,88 față de 26,65, motorină 25,64 față de 25,01, GPL 14,42 față de 15,20 lei/l. Prețul mediu de import al motorinei (1.097 USD/t) este comparabil cu cel din 2022 (1.066), iar cel al benzinei (964) este mai mic decât în 2022 (1.054). Față de S1 2025, prețurile medii de comercializare au crescut cu 15,5% la benzină, 31,1% la motorină și 3,8% la GPL.
Față de luna ianuarie, prețul motorinei la pompă a atins un maxim cu 64% mai mare în 2022 (iunie) și cu 67% mai mare în 2026 (aprilie). Totuși, în 2022 prețul a continuat să urce până la sfârșitul semestrului, în timp ce în 2026 a scăzut după aprilie, iar în iunie era cu 39% peste nivelul din ianuarie.
Sursa: rapoartele ANRE; accize din Codul fiscal; calcule proprii. Benzina 2022 include toate sortimentele.
Tabelul 3. Structura prețurilor: de la import la pompă (lei/litru)
|
|
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
|
Benzină: diferența dintre prețul cu amănuntul (fără TVA) și cel de import, lei/l |
7,05 |
7,39 |
7,86 |
8,62 |
9,01 |
9,78 |
|
din care accize |
4,92 |
5,37 |
5,85 |
6,26 |
6,70 |
7,17 |
|
din care adaos calculat (comercial, logistic) |
2,13 |
2,02 |
2,01 |
2,35 |
2,31 |
2,61 |
|
cota fiscală (accize + TVA) |
43% |
37% |
41% |
42% |
45% |
43% |
|
Motorină: diferența dintre prețul cu amănuntul (fără TVA) și cel de import, lei/l |
4,29 |
4,11 |
4,22 |
4,79 |
5,13 |
5,37 |
|
din care accize |
2,31 |
2,52 |
2,74 |
2,94 |
3,14 |
3,36 |
|
din care adaos calculat |
1,98 |
1,59 |
1,47 |
1,85 |
1,99 |
2,00 |
|
cota fiscală |
32% |
27% |
30% |
30% |
33% |
30% |
|
GPL: diferența dintre prețul cu amănuntul (fără TVA) și cel de import, lei/l |
4,45 |
5,09 |
7,17 |
6,60 |
6,12 |
5,42 |
|
din care accize |
2,12 |
2,23 |
2,34 |
2,34 |
2,34 |
2,34 |
|
din care adaos calculat |
2,33 |
2,86 |
4,83 |
4,26 |
3,78 |
3,08 |
|
cota fiscală |
27% |
22% |
23% |
24% |
24% |
24% |
Sursa: calcule proprii pe baza rapoartelor ANRE. Calculul compară media simplă a prețului lunar de import cu prețul mediu ponderat cu amănuntul, fără TVA (20%; 8% la GPL). „Adaosul” este diferența rămasă după scăderea importului și a accizelor; nu este marja comercială specifică aprobată de ANRE (3,62 lei/l la benzină și 3,64 lei/l la motorină în S1 2026). Cifrele sunt în lei nominali.
Trei concluzii:
- Diferența dintre prețul cu amănuntul și cel de import a crescut, în principal, din cauza accizelor. Din +2,73 lei/l la benzină între 2021 și 2026, accizele explică +2,25, iar din +1,08 la motorină, +1,05. Adaosul comercial și logistic a crescut cu 0,48 lei/l la benzină și practic deloc la motorină (1,98 → 2,00). Cifrele sunt în lei nominali, fără ajustare la inflație.
- Cota fiscală (accize și TVA) a scăzut în 2022 și în 2026 față de anul precedent. Ea scade atunci când prețul de import urcă, deoarece accizele sunt fixe pe tonă. În 2026 este aproape de nivelul din 2021 și 2024, iar minimul seriei este 2022.
- Adaosul la GPL scade de trei ani (de la 4,83 lei/l în 2023 la 3,08 în 2026), în timp ce cel la benzină și motorină este stabil.
5. Aprovizionare și stocuri
Sursa: rapoartele ANRE S1 2021-2026 (graficele privind originea importului și tabelele privind stocurile).
Tabelul 4. Cota României în import și indicele de concentrare Herfindahl-Hirschman (HHI)
|
|
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
|
Benzină, cota României (%) |
98,8 |
100 |
97,3 |
98,1 |
98,8 |
80,8 |
|
indice HHI |
9.757 |
10.000 |
9.475 |
9.626 |
9.763 |
6.824 |
|
Motorină, cota României (%) |
83,1 |
75,2 |
88,1 |
69,9 |
83,1 |
53,7 |
|
indice HHI |
7.095 |
5.924 |
7.803 |
5.094 |
7.054 |
3.426 |
|
GPL, cota României (%) |
35,9 |
55,9 |
57,5 |
64,3 |
70,5 |
53,8 |
|
indice HHI |
3.460 |
3.875 |
3.644 |
4.318 |
5.225 |
3.546 |
Sursa: calcule proprii pe baza cotelor publicate de ANRE. „Altele” este tratat ca un singur furnizor, deci HHI este o limită inferioară.
- Benzină: singurul produs cu o diversificare fără precedent în serie (cota Bulgariei a crescut de la 1,2% la 17,1%). ANRE explică această schimbare prin indisponibilitatea rafinăriei Petrotel-Lukoil.
- Motorină: în 2026 cota României este minimă în serie (53,7%), iar concentrarea s-a redus de peste două ori față de 2025. Cota României a variat însă cu 10-20 de puncte între ani (75% în 2022, 88% în 2023, 70% în 2024), deci structura aprovizionării nu a fost niciodată stabilă. Rusia și Belarus au dispărut aproape complet din importul de motorină și GPL după 2022 (cu excepția unui episod de 7,9% la GPL în 2024). În 2026, pe lângă România, principalii furnizori de motorină sunt Turcia, Bulgaria, Egipt și Arabia Saudită.
- GPL: cota României a crescut din 2021 până în 2025, iar în 2026 revine la nivelurile din 2022-2023 (53,8%), cu Egiptul la 23,4%.
Tabelul 5. Stocurile la 30 iunie și echilibrul import-consum
|
|
2021 |
2022 |
2023 |
2024 |
2025 |
2026 |
|
Stoc total (mii t) |
39,3 |
34,4 |
41,9 |
43,8 |
47,3 |
32,7 |
|
Acoperire benzină (zile) |
27 |
18 |
24 |
18 |
22 |
16 |
|
Acoperire motorină (zile) |
14 |
13 |
15 |
17 |
16 |
10 |
|
Acoperire GPL (zile) |
31 |
17 |
28 |
35 |
31 |
25 |
|
Import minus consum (mii t) |
-10,9 |
-4,2 |
+13,2 |
+1,3 |
+0,6 |
-11,9 |
Sursa: rapoartele ANRE S1 2021-2026 (tabelul 6.1); calcule proprii.
Consumul din stocuri în primul semestru nu este ceva nou (2021: -10,9 mii t, 2026: -11,9). Nou este nivelul stocurilor la sfârșitul semestrului: stocul total și acoperirea la benzină și motorină sunt cele mai mici din serie, iar la motorină acoperirea nu coborâse sub 13 zile în anii anteriori. Față de cadrul UE (Directiva 2009/119/CE, rezerve de referință de 90 de zile), nivelurile din întreaga serie sunt scăzute.
Opiniile exprimate în acest articol aparţin autorului şi nu reprezintă neapărat și părerea Biroului Istoriilor de Credit „Infodebit Credit Report”. Este permisă preluarea parțială sau integrală a materialului cu indicarea sursei active www.infodebit.md, iar pentru publicațiile tipărite - Biroul istoriilor de credit INFODEBIT


